К основному контенту

Вітер правосуддя з Одеси або момент істини для 5ААС


Від рішень П’ятого апеляційного адміністративного суду (5ААС, м.Одеса) залежить подальша доля малого і середнього бізнесу (МСБ) в Україні – справа ТОВ «Брівер» виходить на фінішну пряму.

Справа ціною в майбутнє Держави
30 квітня і 5 травня в П`ятому апеляційному адміністративному суді розглядатимуться дві заяви, що стосуються резонансної справи - ТОВ «Брівер» проти тиску Херсонської податкової. Зокрема, будуть оскаржуватись  результати ППР та розглядатиметься Апеляція за нововиявленими обставинами. Ця справа широко висвітлюється ЗМІ, а на згадані засідання планують завітати кілька знімальних груп з Києва. Також варто нагадати, що ще одна, так би мовити, «третя гілка» цього резонансного процесу, зараз очікує рішення в КАС.
Так, за повідомленням журналістів, згідно даних з відкритих реєстрів, наразі цю справу №540/188/19 адміністративне провадження №К/9901/26313/19 розглядає Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (суддя-доповідач – Гончарова І.А., судді: Олендер І.Я., Ханова Р.Ф.).
Дана ситуація з регіональним підприємством не випадково привернула увагу низки центральних ЗМІ, бо є дуже показовою, і виступає як лакмусовий папірець стану правосуддя і  політики держави щодо підтримки МСБ. В аналогічних ситуаціях, з аналогічними обставинами, зараз перебувають десятки підприємств, які поставили на межу виживання.
В той час, як в США, Європі та решті цивілізованого світу держава намагається всіляко допомогти малому і середньому бізнесу вижити та зберегти можливість відновитись після карантину, в Україні про таке можна лише мріяти.
Постає питання - чому  уряд Німеччини, або Польщі виплачує своїм підприємцям грошову допомогу, влаштовує безстрокові податкові канікули, компенсує зарплати персоналу, а вітчизняна ДФС продовжує незаконно тиснути на МСБ? Чому українські податківці вперто чіпляються за вигадані  штрафи, намагаючись будь-якою ціною ще більше обідрати ледве працюючі компанії?
Нагадаємо, що ТОВ «Брівер» випадково попало під роздачу у 2016 році, коли у рамках кримінальної справи відкритої проти іншого підприємства, стали об’єктом позапланової перевірки. Така схема – улюблений інструмент тиску фіскалів на бізнес. Позапланові обшуки та виїмки документів проводяться у всіх, хто хоч якось контактував (дзвонив, щось купував, щось замовляв, обмінювався прайсами тощо) з підприємством-фігурантом провадження. А коли ДФС, грубо порушуючи закон і регламент, все ж не змогла нічого пришити ТОВ «Брівер» при обшуку, була вигадана схема із повторною перевіркою у 2019 році. За мотивами якої на підприємство наклали безпідставні санкції, виконання яких означатиме смерть компанії.
Чи зламає  колегія 5ААС тенденцію самознищення
Отже, наразі пульс надії на виживання малого і середнього бізнесу України знаходиться в Одесі, у П’ятому апеляційному адміністративному суді. Гостроти моменту додає той факт, що у цій інстанції вже розглядалася апеляція по даній справі (справа № 540/188/19), яку подала Херсонська ДФС на рішення Херсонського суду. Показово, що суд першої інстанції прийняв рішення на користь ТОВ «Брівер», аргументовано визнавши позапланову перевірку ДФС і санкції за результатами цієї перевірки незаконними. Проте Апеляція у 5ААС відмінила рішення першої інстанції, не звернувши увагу на низку неспростовних доказів. Та пройшов час і у справі з’явилися вагомі нововиявлені обставини, які прийняв до уваги Київський апеляційний адміністративний суд (КААС), що визнав незаконність самого наказу прокурора щодо поновлення позапланової перевірки ТОВ «Брівер».

На думку юристів-експертів, які вивчали цю справу і давали коментар журналістам, Київський апеляційний адміністративний суд прийняв історичне рішення, яке красномовно викриває всю заангажованість і протиправність цієї справи.
В матеріалі журналістів, що його надрукував сайт Ради підприємців при КМУ, який був надісланий до Кабміну і ВРП,  чітко розписано , які саме  порушення допустила прокуратура по відношенню до ТОВ «Брівер», і чому податкові перевірки, ППР і штрафи – це ознаки незаконного тиску на бізнес!
В будь-якому разі остання ухвала КААС – це ті самі напрочуд важливі нововиявлені обставини, які мають остаточно переважити шальку терезів на користь ТОВ «Брівер». Зважаючи на ці нововиявлені обставини, має бути переглянута аргументація в частині щодо законності ухвал і наказів на проведення позапланових фіскальних перевірок, на які спирався 5ААС у попередній апеляційній ухвалі, що зараз оскаржується у Верховному Суді.
Не хочеться підозрювати суддів П`ятого апеляційного адміністративного суду у змові з ДФС, або в неналежному відношенні до прав і законів. Там, де податкове законодавство перетинається з  кримінальним правом, неодмінно виникатимуть прецеденти для різних трактувань, різних точок зору в рамках існуючого законодавства. Наразі є друга і третя спроба з`ясувати обставини та прийняти справедливе, правосудне рішення.
Зараз на  Апеляцію щодо ППР Справа № 540/474/19 (дата засідання 5 травня 2020) в колегію призначені інші судді 5ААС. А саме, суддя-доповідач:  Джабурія О.В. суддів: Кравченка К.В., Запорожана Д.В. (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88526918).
Вони матимуть можливість подивитись на справу виважено, з точки зору верховенства права і дотримання Конституції України та врахувати всі обставини, включно зі станом економіки.
Також 30 травня колегія П’ятого апеляційного адміністративного суду (у складі Головуючий суддя: Шеметенко Л.П.; суддя-доповідач: Шеметенко Л.П., суддя-учасник колегії: Стас Л.В., суддя-учасник колегії: Турецька І.О. http://reyestr.court.gov.ua/Review/88652488) розглядатиме Апеляційну скаргу адвокатів ТОВ «Брівер» (справа № 540/188/19) за нововиявленими обставинами, якими виступають рішення Київського апеляційного суду (http://reyestr.court.gov.ua/Review/88174662).
Безумовно, рішення по цій справі не може бути легким та однозначним. І судді П`ятого апеляційного адміністративного суду розуміють, яка відповідальність на них лежить. Надію на порятунок бізнесу дає те, що судді зі складу зазначених колегій – дуже досвідчені, принципові й мають гарну репутацію законників, що ставлять верховенство права вище за «хотілки» силових органів.
Тим більше, судді в даному випадку виступають фактично як гаранти  існування та виживання  малого і середнього бізнесу в Україні взагалі.
А влада що?
З іншої сторони, влада Зеленського має добре розуміти, що ті здерті мільйони, які нарахували в результаті опортуністських дій ДФС за сприяння прокуратури, і які зараз оскаржуються в судах – в жодному разі не врятують країну ні від дефолту, ні від зубожіння, якщо зникнуть ці підприємства. На своїх нарадах, Президент постійно робить акцент на необхідності повного сприяння малому і середньому бізнесу під час карантину і після нього. І дає розпорядження ДФС припинити будь-який тиск.

Також УРЯД має розуміти, що штрафні санкції щодо ТОВ «Брівер» і подібних компаній, яких розіп’яли податківці – це не платіж в казну. Насправді, ЦЕ - прямі збитки для держави. Бо якщо підприємство закриється, то 30 сімей, а це приблизно 100 громадян залишаться без засобів існування, в результаті чого витрати з бюджету на різноманітні виплати та втрата надходжень в бюджет будуть в рази більші! 
Що ж, ЗМІ уважно слідкують за розвитком цієї справи. А журналісти кількох видань, не зважаючи на карантин, збираються у відрядження до Одеси, щоб висвітити хід судового засідання у 5ААС та оприлюднити рішення широкому загалу. Якими будуть ці рішення, що чекати вітчизняному бізнесу у нерівній битві з податковою та коронавірусом? Дізнаємося вже скоро.


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Вищий господарський суд підтвердив право власності на базу «Козинка» за товариством мисливців і рибалок (УТМР)

Тим самим колегія суддів ВГСУ підтвердила рішення Апеляційного господарського суду м. Києва на користь УТМР. Тепер силові структури   і виконавча служба мусять не зганьбитися та реалізувати право мисливсько-рибальської громади розпоряджатися власним майном. Деталі цього рішення розкрило видання «Нова Влада»: http://novavlada.info/gosudarstvo/v-kieve-obshchestvo-rybolovov-i-ohotnikov-okonchatelno-otvoevalo-imushchestvo-u На жаль, у справах боротьби проти рейдерів позитивні рішення на користь законних власників трапляються не досить часто. Отже, можна щиро порадіти за колектив мисливців та рибалок, зокрема Київського відділення УТМР на чолі з В. Ласкаржевським, які завдяки наполегливості, злагодженості та вірі у власні сили змогли відстояти базу «Козинка» в боротьбі із значно впливовішими і заможнішими рейдерами. Також варто відзначити блискучу роботу молодого, але вже досвідченого та загартованого у судових баталіях адвоката Дмитра Власенка, який поступово стає справжнім л

Антирейдерський закон не врятує фермерів від рейдерів, що і доводить справа Мартиновця М.М.

Справа фермера з Херсонщини Мартиновця М.М. показала, що без невідворотного покарання корумпованих чиновників, антирейдерські законопроекти - фікція Як стало відомо ГО «Чесне Правосуддя», у парламенті зареєстровано антирейдерський законопроект «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству», покликаний мінімізувати аграрне і земельне рейдерство. Про це повідомив ініціатор законопроекту, голова земельного підкомітету Аграрного комітету ВРУ Олег Іванович Кулініч. « Після того, як у Раді був провалений президентський законопроект №7363, який містив низку антирейдерських норм, потрібно шукати інші законодавчі шляхи для вирішення проблеми аграрного і земельного рейдерства, яка сама по собі нікуди не зникла. Розуміючи це, ми разом з представниками майже всіх фракцій та груп ВРУ (всього 32 народні депутати) зареєстрували в парламенті окремий законопроект на цю тему», — пояснив Кулініч О.І в інтерв’ю Агропорталу. Сла

На Херсонщині у справі Мартиновця вирішується доля українського фермерства

Поки в херсонських і одеських судах вирішується, чи дозволять рейдерам безкарно забирати чужу землю, злочинці псують технікою посіви, трощать машини і нападають на законного орендаря під прикриттям місцевих правоохоронців. Апеляційний суд Херсонської області Колись ця справа неодмінно потрапить до підручників юридичних факультетів, як та, з якої розпочалось поступове викорінення земельного рейдерства з України. Але поки що останні події навколо «справи фермера Мартиновця» показують жахливу прірву, у якій опинилося як правосуддя, так і правоохоронні органи України. Прямо сьогодні, навіть в цю годину, за аналогічною схемою по всій Україні - від Чернігівщини і Слобожанщини, до Поділля і Таврії, від Галичини до Подніпров’я, тривають сотні рейдерських захоплень земельних паїв. Від того, як закінчиться справа Мартиновця, буде залежати подальша   установка. «Мочити фермерів і забирати землю» - чи «Краще з фермерами не зв’язуватись, бо неминуча відповідальність». Судді на служ